oferta                    lekarze                 kontakt





 

 

Wybielanie

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Jakie są przeciwwskazania do wybielania?
Jak działa wybielanie zębów?

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Z badań naukowych przeprowadzonych w różnych krajach wynika, że wybielanie jest zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa zębów. Nie dochodzi do osłabienia struktury szkliwa i zwiększenia jego podatności na próchnicę. Po zabiegu wybielania może wystąpić nadwrażliwość na różne bodźce, np. termiczne (zimno, ciepło), mechaniczne (dotyk) lub osmotyczne (słodkie lub słone). Ta przemijająca zwykle dolegliwość nie stanowi istotnego problemu. Związana jest prawdopodobnie z łatwością przenikania nadtlenku wodoru przez szkliwo i zębinę, co nie stanowi jednak niebezpieczeństwa dla miazgi. Nadwrażliwość znosi zastosowanie preparatów fluorkowych.
Niekiedy pojawiają się również podrażnienia dziąseł, objawiające się jako kredowobiałe plamy, które ustępują po kilku godzinach, nie pozostawiając śladów.
Typowe odczyny alergiczne występują niezmiernie rzadko. Wybielanie nie wpływa również na wzrost podatności zębów na próchnicę.

Należy pamiętać, że wypełnienia i uzupełnienia protetyczne nie wybielają się i po około 14 dniach od zakończenia wybielania po ustabilizowaniu sie koloru istnieje konieczność ich wymiany.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania?
  • choroba dziąseł
  • choroby przyzębia
  • patologiczne starcie szkliwa
  • ubytki próchnicze
  • nadwrażliwość zębiny
  • ciąża lub okres karmienia
  • zęby wymagające leczenia chirurgicznego
  • nieszczelne wypełnienia
  • palenie papierosów (wolne rodniki uwalniane z nadtlenku wodoru podwyższają ryzyko rakotwórczego działania dymu tytoniowego)
Jak działa wybielanie zębów?

Istnieje wiele metod wybielania zębów, począwszy od wybielających past i innych niedrogich produktów, które są w stanie usuwać przebarwienia powierzchowne, po aktywowane światłem techniki wybielania stosowane w gabinecie dentystycznym.

Warunkiem rozpoczęcia zabiegu wybielania w gabinecie stomatologicznym jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą oraz prawidłowy stan tkanek przyzębia.

Należy pamiętać, że żadna z obecnie stosowanych metod nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Uzyskany zadowalający wynik wybielania nie jest skuteczny na całe życie. Po kilku latach, być może trzeba będzie powtórzyć kurację.

Zabiegi wybielające zmieniając naturalne zabarwienie zębów, zazwyczaj rozjaśniając je o pięć do siedmiu odcieni według standardowej skali. W skład większości stosowanych dziś w stomatologii preparatów do wybielania wchodzi nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, z którego w wyniku rozpadu powstaje nadtlenek wodoru i mocznik. Z 10% nadtlenku karbamidu powstaje 3,6% nadtlenek wodoru. Wykazano, że zastosowanie środka o większym stężeniu przyspiesza proces wybielania, jednak dłuższe stosowanie mniej stężonego związku daje ten sam efekt. Nie jest również istotny rodzaj zastosowanego materiału, lecz ilość uwalnianej substancji czynnej, którą jest H2O2.
Materiały do wybielania zawierają w swoim składzie również substancje zwiększające przyleganie do zęba, oraz przyspieszające uwalnianie substancji czynnej. Lepka konsystencja stosowanych materiałów pozwala na bezpieczne stosowanie ich przez pacjentów.

Wybielanie zębów może być prowadzone w domu lub w gabinecie. Można również łączyć te dwie metody. Sukces zależy jednak od wielu czynników. W dużej mierze od rodzaju przebarwień i przyczyn ich powstawania, lecz również oczekiwań pacjenta i jego chęci współpracy.

  • Wybielanie w gabinecie stomatologicznym, z aktywacją światłem, zapewnia natychmiastowe wybielenie zębów, często niezwykle skuteczne. Jednak po około roku normalnego jedzenia i picia (kawa, herbata i inne napoje) zęby ponownie nieco zmieniają odcień i pojawiają się nowe przebarwienia.
  • Metoda wybielania nakładkowego "w domu" wymaga noszenia wykonanej przez stomatologa na zamówienie nakładki przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia lub w nocy przez dwa tygodnie oraz w zasadzie dwóch wizyt w gabinecie. Podczas pierwszej wizyty lekarz po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjenta, wykonuje wycisk, z którego w pracowni technicznej odlewa się model, a na nim formuje próżniowo elastyczną nakładkę. Podczas drugiej wizyty, po sprawdzeniu dopasowania nakładki, przeprowadzany jest szczegółowy instruktaż postępowania, dotyczący zabiegów higienicznych przed założeniem nakładki, sposobu nakładania żelu i wkładania nakładki na zęby. Pacjent dostaje informacje na temat czasu i częstotliwości stosowania żelu. Po zauważeniu nowych przebarwień do ich usunięcia wystarczy użyć nakładki ponownie przez jedną lub dwie noce.

Przed wybielaniem nakładkowym należy:

  • Dokładnie umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów.
  • Wycisnąć ze strzykawki odpowiednią jej zawartość do wnętrza nakładki, tak aby całe dno było pokryte.
  • Umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć ją do zębów.
  • Nadmiary żelu należy zetrzeć szczoteczką lub palcem.
  • Dwukrotnie wypłukać usta wodą.
  • Po zdjęciu nakładki należy umieścić ją w pudełku przeznaczonym do jej przechowywania.
  • Podczas noszenia nakładki nie wolno palić papierosów oraz pić dużej ilości płynów.



 
copyright 2014 © Przychodnia Stomatologiczna. Wszystkie prawa zastrzeżone
stat4u