oferta                    lekarze                 kontakt





 

 

Przed wybielaniem

Jaki odcień mają moje zęby?
Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?
Czy wybielać zęby?

Jaki odcień mają moje zęby?

Stomatologia nie zna jednego standardowego systemu oceny i określania koloru zębów.

Według badań naturalna, prawidłowa barwa zębów waha się od białej poprzez szaroniebieską do żółtawo-kremowej. Zależne to jest od stopnia mineralizacji tkanek twardych zęba. Zęby ze szkliwem żółtawym są odporne na próchnicę o wiele bardziej niż szkliwo zębów białych. Również szkliwo zębów mlecznych, o barwie szaroniebieskiej jest bardzo podatne na próchnicę.
Nie ma też precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, jaką biel zębów można osiągnąć, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Jednakże popularnym punktem odniesienia jest skala odcieni.
Według jednej ze znanych skal odcieni, kolor zębów można podzielić na 4 główne grupy odcieni:

  • A (rudawo-brązowy)
  • B (rudawo-żółty)
  • C (szary)
  • D (rudawo-szary)

W ramach każdej grupy wyróżnia się różne poziomy ciemnych odcieni, czego efektem jest paleta na tyle wyczerpująca, że prawie każdy odnajdzie w nim swój własny kolor zębów.

Korzystając z takiej skali można przyporządkować swój obecny kolor zębów do odpowiedniego koloru na wykresie. Zapewni to punkt wyjścia do określenia jaki stopień chcemy uzyskać po wybielaniu.

Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Niektórzy od urodzenia mają zęby bardziej żółte niż inni. Inni z kolei mają zęby, które żółkną wraz z wiekiem. Istnieje również wiele czynników, które mogą mieć wpływ na Twój naturalny kolor zębów. Przyczyny przebarwień mogą być następujące:

Przyczyny ogólne:

  1. Przebarwienia tetracyklinowe, powstają po zadziałaniu antybiotyków z tej grupy na zawiązki zębów mlecznych lub stałych. Objawiają się w postaci żółtych, żółto-brązowych, brązowych lub szarych plam na zębach dzieci, u których stosowano taką kurację w pierwszych siedmiu latach życia lub których matkom podawano te leki w okresie ciąży. Mechanizm powstawania tego typu przebarwień polega prawdopodobnie na łączeniu cząsteczki tetracykliny z wapniem i odkładaniem takiego kompleksu głównie w zębinie. Są to przebarwienia trudne do wybielenia.
  2. Fluoroza - jest chorobą zębów związaną z nadmierną podażą fluoru w organizmie, podczas tworzenia szkliwa i mineralizacji zębów. Stężenie fluoru przekraczając 1,5 mg/litr powoduje początkowo utratę połysku i przeźroczystości szkliwa. Następnym etapem fluorozy jest powstawanie na powierzchni szkliwa kredowobiałych, a następnie brunatnych plam.
  3. Niedostateczna higiena, dieta, używki.
    Zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej, palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, gorzkiej herbaty oraz spożywanie pokarmów np.: pomidorów, ziemniaków. Zła higiena jamy ustnej powoduje również powstawanie płytki nazębnej, która sama w sobie bezbarwna ułatwia reakcje pomiędzy substancjami chemicznymi, których produkty są widoczne na powierzchni zębów. Jest to grupa przebarwień dość łatwo ulegająca wybieleniu.
  4. Przebarwienie związane z wiekiem.
    Ciemniejszy kolor zębów związany z wiekiem pacjentów jest wynikiem przebarwień zewnętrznych oraz cieńszego i bardziej przeziernego szkliwa. Zęby przybierają barwę od żółtej do brązowej oraz jeszcze ciemniejszą.
  5. Choroba hemolityczna noworodków.
  6. Porfiria wrodzona.
  7. Ostre choroby gorączkowe.

Przyczyny miejscowe:

  1. Próchnica zęba. Zęby przybierają barwę żółtawą lub brunatną.
  2. Miazga w rozpadzie zgorzelinowym. Korona przybiera barwę szarą. Dzieje się tak w wyniku rozkładu produktów krwawienia w kanalikach zębinowych.
  3. Martwa miazga w jamie zęba (po leczeniu kanałowym lub po urazie).
  4. Niektóre leki i materiały stosowane do wypełnień kanałów korzeniowych.
  5. Urazowe uszkodzenie zawiązków zębów. Przebarwienie zębów stałych głównie siekaczy. Niesymetryczne rozmieszczenie zmian.

Czy wybielać zęby?

Jeżeli odczuwamy taką potrzebę - tak. Przebarwień powierzchniowych można pozbyć się w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz lub higienistka stomatologiczna przy pomocy narzędzi ręcznych, gumek szczoteczek i past polerujących, ultradźwięków i piaskarki podczas jednej wizyty może usunąć kamień i osad nazębny.

Osobnym zagadnieniem jest wybielanie zębów, polegające na zmianie ich rzeczywistej barwy i stopnia odbijania światła. Metody i preparaty dopuszczone do użytku są w pełni bezpieczne. Nie niszczą struktury szkliwa, czy zębiny. Udowodniono, że 6-cio godzinny kontakt zęba z preparatem wybielającym jest porównywalny z 3 minutowym kontaktem zęba z napojem typu cola.

Poza chęcią poprawy naturalnego koloru zębów istnieją rzeczywiste powody, dla których zabieg wybielania może mieć wpływ na sukces lub niepowodzenie w życiu osobistym lub zawodowym. Zmiana koloru może poprawić pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Odmłodzenie własnego wyglądu uzyskane po zabiegu wybielania jest często powodem wybielania przed szczególnymi okazjami, jak ślub czy rozmowa kwalifikacyjna.

Wybielanie zębów można przeprowadzić prawie u każdej osoby, u której pojawiły się zęby stałe. Jednak zaklasyfikowanie do wybielania i wybór najlepszej metody może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog, który w zależności do rodzaju i stopnia przebarwień może zaproponować:

  • Profesjonalne czyszczenie w celu usunięcia zewnętrznych przebarwień spowodowanych przez barwniki z żywności i tytoniu;
  • Stosowanie wybielającej pasty do zębów pomocnej w usuwaniu powierzchniowych przebarwień w okresach pomiędzy wizytami u stomatologa;
  • Zabiegi wybielania (w gabinecie dentystycznym lub w domu) w przypadku bardziej uporczywych przebarwień lub żółknięcia zębów;
  • Zastosowanie licówek porcelanowych lub kompozytu w celu naprawy nieregularnych lub uszkodzonych zębów albo osiągnięcia określonych rezultatów.



 
copyright 2014 © Przychodnia Stomatologiczna. Wszystkie prawa zastrzeżone
stat4u