oferta                    lekarze                 kontakt





 

 

Leczenie ortodontyczne

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Jakie wady należy zacząć leczyć kiedy dziecko ma jeszcze zęby mleczne?
Czy osoby dorosłe mogą nosić aparat ortodontyczny?
Czy zdjęcie aparatu kończy leczenie?
Na czym polega leczenie retencyjne?
Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Niektóre wady wrodzone trzeba zacząć leczyć wkrótce po urodzeniu. Np. rozszczep wargi i rozszczep podniebienia leczy się operacyjnie już u niemowląt. Później do akcji wkracza ortodonta, logopeda (leczy wady wymowy), foniatra (leczy zaburzenia w wydawaniu głosu), psycholog i inni specjaliści.

Istnieją wady, które należy leczyć, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne (same mleczne, albo niektóre mleczne, a niektóre już stałe).

Jakie wady należy zacząć leczyć kiedy dziecko ma jeszcze zęby mleczne?
  1. Wada rośnie wraz z dzieckiem - nasila się w miarę wzrostu dziecka.
  2. Dziecko ma utrudnione żucie lub odgryzania pokarmów.
  3. Pozycja żuchwy podczas zwierania zębów jest wymuszone i niewygodna (mówimy wówczas o "zaburzeniu czynnościowym").
  4. Istnieje niebezpieczeństwo wybicia lub złamania zębów w przypadku niewielkiego urazu (np. bardzo wystające zęby przednie górne).
  5. Wyleczenie wady sprawi, że dalszy rozwój będzie prawidłowy (zęby stałe ustawią się od razu dobrze).
  6. Wyleczenie wady sprawi, że dalsze leczenie będzie krótsze i łatwiejsze (zęby stałe ustawią się lepiej, niż wyrosłyby bez leczenia).
  7. Dziecko cierpi z powodu swojego wyglądu.

Po wymianie zębów (ok. 15-16) roku życia może być potrzebna druga faza leczenia. Dlatego trzeba dokładnie rozważyć, jakie korzyści przyniesie dziecku wczesne leczenie. Nie jest dobrze, gdy pacjent jest leczony ortodontycznie przez całe dzieciństwo. Leczenie wczesne nie powinno trwać dłużej niż 8-10 miesięcy, najdłużej rok. W wyjątkowych przypadkach bywa dłuższe.

Jeśli:

  • nie ma wyraźnych wskazań do wczesnego leczenia
  • wada nie stanowi żadnego problemu dla dziecka

lepiej poczekać do końca wymiany zębów (do 13-14 roku życia) i przeprowadzić leczenie jednofazowe. Trwa ono zwykle od 1,5 do 2 lat. Jest to czas tzw. leczenia czynnego, po którym następuje jeszcze okres leczenia retencyjnego.

Czy osoby dorosłe mogą nosić aparat ortodontyczny?

Osoby dorosłe, które coraz częściej chcą skorygować niewłaściwe ustawienie zębów w szczęce lub żuchwie mogą obecnie bez problemu nosić stałe aparaty ortodontyczne chroniąc się tym samym przed poważniejszymi problemami. Z jednej strony dla wielu osób nieprawidłowe ustawienie zębów jest problemem czysto kosmetycznym wpływającym na ich samopoczucie, ale należy sobie zdawać sprawę, że wady zgryzu mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Nieprawidłowe ustawienie zębów i szczęk może powodować ich przedwczesne zużycie, nasiloną próchnicę i choroby dziąseł czy konieczność stosowania protez zębowych.

Za pomocą stałych aparatów ortodontycznych można korygować:

  • szpary międzyzębowe;
  • stłoczenia zębów;
  • zęby skrzywione;
  • przodozgryz górny;
  • cofnięcia żuchwy;
  • zgryz krzyżowy.
Czy zdjęcie aparatu kończy leczenie?

Nie - konieczne jest jeszcze leczenie retencyjne czyli utrwalanie efektów leczenia czynnego.

Przestawione aparatem zęby "chcą" wrócić na swoje poprzednie miejsce. Dlaczego? Działanie ortodontyczne jest, w pewnym sensie, działaniem wbrew naturze. Nawet jeśli zęby przed leczeniem brzydko wyglądały i nie dało się nimi wygodnie gryźć, miały swoje miejsca, z których wypchnęliśmy je siłą. Zęby muszą "przyzwyczaić się" do nowego ustawienia.

Na czym polega leczenie retencyjne?

Pacjent nosi aparat, który już nie przesuwa zębów, tylko utrzymuje je we właściwej pozycji.
Jeśli pacjent nosił aparat ruchomy, nosi go jeszcze przez jakiś czas, już bez aktywacji tzn. Bez rozkręcania śrub, doginania drutów itp.

Jeśli był stosowany aparat stały, zwykle do dolnych przednich zębów przykleja się cienki drucik od strony języka, a na górne zęby przygotowuje się specjalną płytkę, którą wystarczy wkładać na noc.

Leczenie retencyjne trwa co najmniej tak długo, jak długo trwało przesuwanie zębów. Nie wymaga zbyt częstych kontroli (zwykle wystarczy raz na kwartał). Najlepiej kontynuować je do zakończenia wzrostu pacjenta i rozwiązania problemu zębów mądrości tj. do momentu gdy zęby mądrości wyrzną się lub zostaną usunięte ich zawiązki (jeśli leczone były stłoczenia zębów i na ósemki nie ma już miejsca, oraz jeśli zawiązki są nieprawidłowo ustawione - usunięcie ich jest konieczne).

Jeśli zrezygnujemy z tego ostatniego etapu (retencji) możliwe, że nastąpi częściowy nawrót wady, nazywany przez niektórych ortodontów recydywą.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Niestety leczenie ortodontyczne nie jest tanie, należy jednak się zastanowić czy oszczędzanie za wszelką cenę jest uzasadnione, często zaoszczędzone pieniądze są tylko pozorną oszczędnością. Koszt aparatu jest częścią leczenia ortodontycznego. Całkowity koszt leczenia zależy od rodzaju wady czy zastosowanych materiałów. Jest to kwestia na którą nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dokładną informacje o kosztach leczenia ortodontycznego można uzyskać tylko od ortodonty, który na podstawie wstępnych badan będzie mógł oszacować przybliżoną kwotę, która może wahać się w przedziale od 300 do nawet 30 000 złotych.
Jedno jest pewne stosując się do zaleceń ortodonty i regularnych wizyt kontrolnych można skrócić czas leczenia i uniknąć powikłań.




 
copyright 2014 © Przychodnia Stomatologiczna. Wszystkie prawa zastrzeżone
stat4u